Nejvýkonnější ARM procesor

Layer 1
Layer 1
Layer 1
Layer 1
Layer 1
Layer 1
Altepro > Blog > Nejvýkonnější ARM procesor

7. ledna 2019 společnost Huawei Technologies uvedla na trh nejvýkonnější procesor založený na technologii Advanced RISC Machine nazývaný Huawei Kunpeng 920. Tento procesor bude primárně využíván pro Big Data, Software defined storage a aplikace určené pro ARM.

Kunpeng 920 je vyroben 7nm procesem a využívá ARMv8 architekturu. Významně zlepšuje výkon procesoru pomocí předpovědních algoritmů, zvýšením počtu jednotek OP a zlepšením architektury paměťového subsystému. Při typické frekvenci dosahuje procesor Huawei Kunpeng 920 více než 930 bodů ve SPECint Benchmarks testu, což je o 25 % vyšší výsledek, než je u ostatních ARM procesorů v této kategorii. Zároveň jeho energetická účinnost je o 30 % lepší než ta, kterou nabízí konkurenční CPU. Díky tomuto Huawei Kunpeng 920 poskytuje mnohem vyšší výpočetní výkon pro datová centra, a to za snížení spotřeby energie.

Procesor integruje 64 jader na frekvenci 2,6 GHz. Tato čipová sada integruje 8 kanálů DDR4 a rychlost pamětí překračuje stávající standart o 46 %. Jeho nasazením je možné též v systémech provozovat dva 100G RoCE porty, PCIe 4.0 sloty, CCIX rozhraní a poskytuje tak až 640 Gbps využitelné šířky pásma.

V souvislosti s tím, Huawei Technologies dnes také vydalo tři nové servery TaiShan poháněné tímto novým ARM procesorem Kunpeng 920. První z nich – TaiShan 5280 V2 se zaměřuje na použití pro softwarově definovaná úložiště, druhý TaiShan XA320 V2 na vysokou hustotu výpočetního výkonu na 1 rck unit a třetí zaměřený na vyvažování obou požadavků.

TaiShan využívá výpočetní platformy s vysokým výkonem a nízkou spotřebou energie. Například pro Big Data jsou servery TaiShan nastaveny pro optimální multicore paralelismus tak, aby bylo dosaženo 20% nárůstu výkonnosti.

Zdroj: https://www.huawei.com/en/press-events/news/2019/1/huawei-unveils-highest-performance-arm-based-cpu